Pavasara saule mūs atkal silda, kas nozīmē, ka ir pienācis laiks stādīt stādus un kokus. Savlaicīgi iestādīts koks augs ātri un iepriecinās dārznieku ar labu ražu.
Šodien mēs apsvērsim, kad ir labāk stādīt augļu kokus – rudenī vai pavasarī, kā arī procesa sarežģītību.
Kad ir labākais laiks koku stādīšanai
Ja runājam par to, kad kokus stādīt pavasarī, tad pēc Mēness kalendāra tas ir 29. aprīlis. Atzarošana, vainaga veidošana un atjaunošana jāveic no 24. līdz 30. datumam. Vakcinācija jāveic 15. aprīlī, kā arī 21.-23. aprīlī.
Par laimi, koku stādīšanai labvēlīgais periods ilgst līdz maija vidum, un tāpēc iepriekšējās salnas stādīšanas grafiku pārāk nesabojāja.
Runājot par to, kad var stādīt kokus, ir vērts vairāk pievērsties laikapstākļiem. Lieta tāda, ka augsnei jāsasilst līdz 10-20 grādiem. Tas ļaus augam ātri attīstīties un kļūt pietiekami spēcīgam, lai pārdzīvotu nākamo ziemu.
Ja nolemjat koka stādīšanu atlikt līdz rudenim, tad septembris vai oktobris būtu optimāls. Svarīgi, lai augsne būtu pietiekami silta saknēm un lai kokiem būtu laiks nostiprināties pirms aukstā laika iestāšanās. Precīzāku laiku ir grūti norādīt, jo viss ir atkarīgs no jūsu klimatiskajiem apstākļiem.
Bumbieres un ābeles var stādīt pavasarī vai rudenī, bet ar ķiršiem jāsteidzas, jo kauleņkoki prasa vairāk siltuma. Līdz kādai temperatūrai var stādīt kokus, ja tomēr izvēlaties rudeni? Parasti zemākais optimālais slieksnis ir +5 grādi. Vissvarīgākais ir to izdarīt pirms salnām.
Kā pareizi stādīt kokus
Stādīšanas vietu attīrām no akmeņiem un nezālēm. Mēs pārbaudām augsnes skābumu. Ja tas ir zems, tad mēslojam ar kompostu vai humusu, un, ja tas ir augsts, pievienojam kaļķakmeni.
Mēs izrokam bedres, kas ir divreiz platākas par sakņu sistēmas diametru. Pievienojiet tām mēslojumu un viegli sajauciet ar augsni. Mēs ievietojam koku vertikāli bedrē un pārklājam saknes ar augsni. Mēs to laistām.
Ja jūs to darāt rudenī, jums vajadzētu padomāt par vieglu augsnes izolāciju virs saknēm. Šim nolūkam izmantojiet mulču, salmus vai kritušās lapas. Turklāt ir īpašas augsnes un segumi, kas izgatavoti no neaustiem materiāliem. Tie saglabās siltumu un pasargās sakņu sistēmu no sala.